pexels joey theswampboi 1486613

اعتیاد

سوء مصرف و اختلالات مرتبط با مواد اعتیاد آور

 

فهرست:

مصرف وسوء مصرف مواد………………………………..

طبقه بندی مواد اعتیادآور…………………………………

 شیوع سوءمصرف مواد……………………………………

– مصرف مواد در نوجوانان…………………………………

 تعریف اختلالات مواد………………………………………

 نشانه های افراد مبتلا به اختلالات مواد………………..

 ویژگی‌های اعتیاد به هریک از مواد واختلالات مرتبط با آن……………

         الکل…………………………………………………

         مواد محرک………………………………………..

        حشیش……………………………………………….

     مواد توهم زا……………………………………………

        موادافیونی……………………………………………

       داروهای آرامبخش وخواب‌آور……………………..

       مواد استنشاقی……………………………………….

 درمان…………………………………………………………….

 

مصرف و سومصرف مواد

در کشور های صنعتی مصرف الکل و مواد مخدر در بین جوانان و نوجوانان فراگیر است. سوءمصرف مواد (سوءمصرف مواد مخدر) به استفاده از ماده مخدر به صورتی که در آن مصرف‌کننده ماده را به مقدار یا روشی که برای خودش یا دیگران مضر است مصرف می‌کند گفته می‌شود تعاریف متفاوتی برای سوء مصرف مواد مخدر در بهداشت عمومی، پزشکی و زمینه‌های عدالت و کیفری استفاده می‌شود. در بعضی مواقع وقتی که فرد تحت تأثیر مواد مخدر است جرم یا رفتارهای ضد اجتماعی از او سر می‌زند و امکان دارد که برای او تغییرات شخصیتی بلند مدت هم رخ دهد علاوه براین امکان آسیب‌های فیزیکی، اجتماعی و روانی وجود دارد. استفاده از بعضی مواد ممکن است به مجازات‌های کیفری منجر شود اگرچه این بحث بستگی به قوانین قضایی آن محل دارد

علت دقیق سوء مصرف مواد مشخص نیست که می‌تواند یکی از این دو تئوری باشد: یا یک حالت ژنتیکی است که از دیگران یادگرفته می‌شود یا یک عادت است که اگر اعتیاد فراتر برود خود را به شکل یک بیماری مزمن ناتوان‌کننده آشکار می‌سازد

افرادی که در مورد مسکن ها و دارو ها سوء مصرف می کنند، تمایل دارند که فکر کنند داروهایشان بیشتر قانونی و کمتر خطرناک است. در حالی که ان ها نیز جز افرادی به حساب می ایند که سو مصرف مواد دارند.

وابستگی به مواد 3 ویژگی عمده دارد:

 • تحمل: یعنی اینکه شخص با ادامه مصرف مجبور میشود مرتبا مقدار مصرف ماده را افزایش دهد تا همان احساس قبلی را به دست اورد
 • علائم ترک دارو: یعنی با قطع مصرف شخص واکنش های جسمی روانی ناخوشایندی تجربه میکند
 • احساس اجبار در مصرف: یعنی شخص بیشتر از انچه قصد داشته مصرف میکند و وقت زیادی را صرف به دست اوردن مواد می‌کند. 

طبقه‌بندی مواد اعتیادآور:

 

در بیش‌مصرفی ممکن است بدن به حالت سمی درآمده یا مرگ را منجر شود.

شیوع سومصرف مواد:

بر طبق جدیدترین زمینه یابی انجام شده در مورد دانش اموزان دبیرستانی امریکا 33 درصد سیگار کشیدن 58 درصد میگساری و37درصد حداقل یک داروی غیر مجاز را امتحان کرده بودند. مصرف سیگار و الکل در بین نوجوانان اروپایی بسیار بیشتراز نوجوانان آمریکایی است در صد بیشتری از نوجوانان آمریکایی در فقربه سرمی برند که این خود با موقعیت های خانوادگی و همسالان که مصرف مواد مخدررا ترغیب می کنند، ارتباط دارد.

پیش از دهه 1950 مصرف دارو های غیر مجاز از قبیل ماری جوانا به ویژه در میان جوانان چندان رواج نداشت اما از ان زمان تا کنون تغییرات عمده ایی در الگوهای مصرف مواد مخدر رخ داده است.از اغاز 1960 مصرف مواد مرتبا رو به افزایش است.

سومصرف مواد سبک (قلیان، سیگار و مشروبات الکلی) در دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی شهر تهران بیشتر از مصرف مواد سنگین (حشیش، تریاک، کراک هروئین و …) است(دكتر نرگس شمس علیزاده ، دكتر مرضیه مقدم، دكتر بهزاد محسن پور، دكتر نرگس رستمی گوران ۱۳۸۷)

91 درصد را مردان تشكيل مي دهند .

مصرف مواد در نوجوانان:

مصرف مواد مخدرتا اندازه ای هیجان‌خواهی سال های نوجوانی را منعکس می کند. با این حال ، نوجوانان درموقعیت های فرهنگی وابسته به مواد مخدرنیززندگی می کنند. آنها می بینند که بزرگسالان برای هوشیارماندن به کافئین و برای برآمدن از عهده گرفتاری های روز مره به الکل و سیگار متکی هستند و برای کاهش دادن استرس ، افسردگی و ناراحتی جسمانی از داروهای دیگراستفاده می کنند. 

همچنین ، در مقایسه با یک یا دو دهه گذشته ، دکترهای امروزی بیشتردارو تجویزمی کنند و والدین اغلب برای درمان مشکلات فرزندان خود جویای دارو هستند ( اولفمن رابینز، 2012) در نوجوانی ، این افراد وقتی تحت استرس قرار دارند ممکن است به راحتی «خوددرمانی »کنند.

اکثرنوجوانانی که به صورت تفننی الکل ، سیگار، و ماری جوانا مصرف می کنند به انحطاط و اعتیاد کشیده نمی شوند. بلکه ، این امتحان کننده های اندک ، معمولا از لحاظ روان شناختی سالم ، معاشرتی ، و کنجکاو هستند .

صرف نظر از نوع مواد مخدر، آزمایش کردن آنها توسط نوجوانان را نباید سرسری گرفت . چون اغلب مواد مخدرفرایندهای ادراک و تفکررا مختل می کنند، یک بارمصرف سنگین می تواند به صدمه دائمی یا مرگ منجر شودو تعداد نگران کننده ای از نوجوانان از مصرف مواد به سوء مصرف ان پیشروی می کنند- یعنی مصرف مواد مخدر به طور منظم ، نیاز به مقادیر بیشتر برای دستیابی به تاثیریکسان ، پیشروی به سمت مواد سنگین تر، و مصرف تا حدی که توانایی آنها را در برآورده ساختن مسئولیت های تحصیلی و شغلی مختل می کند.

نظارت مقبول بر فعالیت های نوجوان بسیار اهمیت دارد.نباید زیاد سختگیر یا سهلگیر بود بلکه باید والدین رفتار مقتدرانه در عین صمیمیت داشته باشند. 

تعریف اختلالات مواد

اختلال مصرف مواد مجموعه ایی از نشانه های شناختی رفتاری و فیزیولوژیکی است که نشان میدهد فرد با وجود اینکه موادی موجب مشکلات قابل ملاحظه ایی در زندگی او میشود به مصرف آنها ادامه میدهد. اغلب موادی که سو مصرف می‌شوند به طور مستقیم یا غیر مستقیم مرکز پاداش مغز را به وسیله غرق کردن مدارهای آن با دوپامین هدف قرار می‌دهد.

متخصصان بالینی اختلالات مصرف مواد با ارزیابی فرد بر اساس چهار طبقه نشانه تشخیص میدهند:

کنترل معیوب

اختلال اجتماعی

مصرف مخاطره آمیز

تغییرات دارویی

آنها بعدا تعداد نشانه هایی را که فرد آشکار می‌سازد میشمارند و از تعداد برای تعیین میزان شدت از خفیف تا شدید استفاده می‌کنند.

 

نشانه های افراد مبتلا به اختلالات مواد

افراد مبتلا به اختلالات مصرف مواد متحمل دامنه ای از عوارض قابل ملاحظه بر زندگی روزمره خود می شوند. 

آنها اغلب تعهدات خود را در محل کار نادیده می گیرند، و تعهدات آنها نسبت به خانه و خانواده روبه تحلیل می رود. علاوه براینکه زندگی شغلی وخانوادگی آنها افت می کند، ممکن است دست به اقدامات خطرناکی بزنندکه شخصا خطرناک هستند و دیگران را به مخاطره می اندازند، مانند رانندگی یا کارکردن با ماشین آلات در حالت مسمومیت. 

مشکلات قانونی نیز می توانند برای افرادی که مواد را سوء مصرف می کنند، ایجاد شوند.

علاوه بردستگیری به خاطررانندگی به خاطر مسمومیت، امکان دارد که آنها با اتهامات رفتارتجاوزگرانه یا مختل کننده نیز روبرو شوند. این اختلالات همچنین مشکلات میان فردی را شامل می شوند که علت آنها این واقعیت است که سوء مصرف مواد ووابستگی به آنها، روابط با خانواده، دوستان و همکاران را مختل می کند.

در موارد شدید، این اختلالات می توانند به مشکلات سلامتی و حتی مرگ نیز منجر شوند. اختلالات مرتبط به مواد، اختلالات ناشی از مواد رانیزشامل می‌شوندکه عوارض خود مواد را دربر می گیرند.

ویژگی های اعتیاد به هر یک از مواد و اختلالات مرتبط با آنها.

 

ملاک های DSM-5 برای اختلال مواد

باید حداقل 2 مورد زیر که ظرف مدت 12 ماه روی م‌یدهد آشکار شود:

 • مواد اغلب در مقادیر بیشتر یا در طول یک دوره زمانی طولانیتر از آنچه قصد شده مصرف میشود.
 • میل مداوم یا تلاش های نا موفق برای کاهش دادن یا کنترل کردن مصرف موادوجود دارد.
 • وقت زیادی صرف فعالیت های لازم برای به دست اوردن و مصرف یا بهود تاثیرات میشود
 • وسوسه یا یک میل قوی یا اشتیاق برای مصرف مواد.
 • مصرف مکرر به ناتوانی در براورده کردن تعهدات نقش کار،مدرسه،خانه و ..
 • مشکلات اجتماعی یا میان فردی را ایجاد یا تشدید میکند.
 • مصرف در موقعیت هایی که از لحاظ جسمانی خطرناک است.
 • تداوم مصرف مواد علی­رغم داشتن مشکلات جسمی یا روان­شناختی پایدار یا راجعه که احتمالاً در اثر آن ایجاد یا تشدید شده.
 • تحمل به صورتی که توسط هر یک از موارد زیر تعیین میشود:

– نیاز به مقادیر بسیار بیشتر ماده برای دستیابی به نئشگی یا تاثیر مطلوب

– کاهش تاثیر قابل ملاحظه در اثر مصرف مداوم مقدار یکسان ماده

 • ترک به صورتی که توسط هر یک از موارد زیر اشکار شود:

 – نشانگان مخصوص ترک یا سندرم محرومیت خاص مواد

– باید آن ماده یا ماده ایی که ارتباط نزدیکی دارد برای کاهش یا اجتناب از نشانه ها        مصرف شود.

الکل:

مصرف الکل با چند طبقه از اختلالات از جمله اختلالات مصرف ،مسمومیت و ترک ارتباط دارد. متخصصان بالینی الکل را با عنوان کندساز دستگاه عصبی طبقه بندی میکنند.تاتیرات بسیار شدید الکل زمانی روی می‌دهد که فرد الکل را با دارویی دیگر مخلوط کند وضعیتی که با عنوان نیرومندسازی به ان اشاره می‌شود

میزان جذب الکل در جریان خون تا اندازه ایی به چند عامل بستگی دارد از جمله اینکه فرد چقدر و ظرف چه مدتی مصرف کرده است و ایا در سیستم گوارش او غذا وجود دارد یا خیر.عامل دیگر میزان سوخت و ساز مصرف کننده است –میزانی که بدن مواد غذایی را به انرژی تبدیل می‌کند.

دو نوع زوال عقل با مصرف بلند مدت و زیاد الکل ارتباط دارد:

بیماری ورنیکه:

اختلال حاد و بلقوه برگشت پذیر است که دلیریوم(روان آشفتگی) ، اختلالات حرکت چشم،مشکلاتی در حرکت و تعادل،تباهی عصب های پیرامونی به سمت دست ها و پاها را شامل میشود مصرف کافی تیامین میتواند بیماری ورنیکه را درمان کند.

نشانگان کورساکوف:

نوع دائمی زوال عقل است که به موجب آن فرد دچار یادزدودگی پس گستر، ناتوانی در یاداوری وقایع گذشته و یادزدودگی پیش گستر، ناتوانی در یاداوری اطلاعات جدید می‌شود.

سندرم جنین الکولیزه: مادرانی که در طول بارداری الکل مصرف میکنند مبتلا به این سندرم میشوند که باعث علائمی مانند تاخیر رشدی ، نابهنجاری هایی از جمله میکروفتالمیا (کوچکی کره چشم)، کوتاه بودن پلک ، میکروسفالی و ….

مواد محرک:

موادی را شامل میشود که تاثیر فعال کننده بر دستگاه عصبی دارد.

آمفتامین ها:

بر دستگاه عصبی مرکزی و خود مختار تاثیر میگذارد این ماده علاوه بر اینکه به دستگاه عصبی مرکزی سرعت میبخشد موجب فشار خون،ضربان قلب و فعالیتهای جسمانی نیز میشود.داروهای آمفتامین حتی در صورتی که برای مقاصید پزشکی مصرف شده باشد میتواند موجب وابستگی شود. برای مقاصد پزشکی نظیر درمان ADHD یا به صورت قرص اشتهاآور نیز مصرف شود. 

با توجه به عقيده عمومي در اين مورد كه لذت و عملكرد جنسي به دنبال مصرف آمفتامين‌ها زياد مي شود، بعضي اوقات اين مواد هنگام فعاليتهاي جنسي مصرف مي‌شوند. اما مصرف مزمن آمفتامين‌ها منجر به کاهش میل و توانی جنسی و ناتوانی جنسی یا اختلالات عملکرد جنسی میشود. در بررسي هاي اخير شايع ترين علائم در اورژانسها در كساني كه مصرف آمفتامين داشته اند شامل آژيتاسيون و توهم لمسي (Tactile) و در مرتبه دوم تروما بوده است.

متامفتامین:

با امفتامین ها ارتباط دارد اما تاثیر شدیدتری بر دستگاه مرکزی دارد.خواه از طریق دهان ،بینی،وریدی مصرف شده یا دود شده باشد باعث سرخوشی میشود.مقدار خوراک اضافی آن میتواند موجب گرمای زیاد بدن و تشنج شود که اگر فورا رسیدگی نشود به مرگ می انجامد. مصرف بلند مدت باعث میشود مصرف کنندگان به اختلالات خلقی، رفتار خشونت آمیز، اضطراب و مشکلات شدید دندان و بیماری های عفونی از جمله هپاتیت وایدز دچار شوند.

کوکایین:

مصرف کنندگان گرد نمک هیدروکلراید کوکائین را استنشاق یا ان را در اب حل کرده و بعد تزریق می‌کنند. کراک نام عامیانه است که به نوعی کوکائین داده شده است. تاثیرات آن عبارت اند از: احساس سرخوشی، افزایش هوشیاری،کاهش خستگی و افزایش انرژی.

حشیش:

 ازگياه Cannabis sativa گرفته شده است كه اين گياه در هند، چين و شرق مياني براي

حداکثر 8000 سال استفاده شده است. و اين استفاده در ابتدا براي فيبر آن و سپس براي خواص دارویی آن بوده است. ماریجوانا مخلوطی است از برگها،ساقه ها و گلهای به دست آمده از گیاه شاهدانه.

اغلب افرادی که مصرف می‌کنند آن را به صورت سیگار یا پیپ دود میکنند. مصرف‌کنندگان ماریجوانا همچنین می‌توانند این دارو را با غذا مخلوط کرده یا به صورت چای مصرف کنند.افراد برای تغییر دادن ادراک خود از محیط و حس های بدنی و درونی خویش ماریجوانا مصرف می‌کنند.

تاثیراتی که دارد عبارتند از: سرخوشی، حس شهوانیت و تمایلات جنسی و کارها را پشت گوش می اندازند. چند عوارض ناخوشایند بارز دارد از جمله معیوب کردن حافظه کوتاه مدت، کندی زمان واکنش،تغییر قضاوت و تصمیم گری و …

بعضی از مصرف کنندگان اضطراب، هول ، ترس از دیوانه شدن و افسردگی پس از مصرف کانابیس را گزارش می‌کنند.

سندرم بی‌انگیزگی (Antimotivational syndrome): در میان مصرف کنندگانی که به طور مزمن و سنگین کانابیس استفاده می کنند شایع است.

مواد توهم زا:

مواد توهم زا موادی هستند که باعث میشود افراد دستخوش تحرف های عمیق در ادراک واقعیت شوند.افراد تحت تاثیر تصاویری را میبینند، صداهایی را میشنوند و احساساتی دارند که معتقدند واقعی هستند در حالی که نیستتد.افراد به موجب مصرف آن فلاشبک ها یا توهمات،هزیان ها یا اختلالات خلقی را تجربه میکنند. 

ال اس دی، مسکالین، دی‌متیل‌تریپتامین، قارچ سیلوسایبین از معروف ترین مواد توهم زا هستند.

ال‌اس‌دی (LSD):

با نام شیمیایی اسید لیسرجیک دی اتیل آمید (Lysergic acid diethylamide) معروف‌ترین دارو در دسته روان‌گردان‌ها است. این دارو به‌طور گسترده برای مصارف تفریحی و درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌طور معمول ال‌اس‌دی بلعیده یا روی زبان نگه داشته می‌شود مصرف کنندگان ممکن است دستخوش هزیان و توهمات دیداری شود به علاوه ممکن است انها تغییر درک زمان و خود را احساس کنند همچنین گاها دستخوش جابه جا حسی (synesthesia) می‌شوند که به موجب ان رنگ هایی را میشنوند و صداهایی را میبینند. بر عملکردهای بدن تاثیر می‌گذارد از جمله افزایش دما بدن، فشار خون وضربان قلب، عرق کردن، از دست دادن اشتها، خشکی دهان،بی خوابی و رعشه.

مسکالین:

پیوت کاکتوس کوچکی است که عنصر فعال اصلی مسکالین است.علاوه بر اینکه به صورت طبیعی یافت میشود،افراد میتوانند ان را به صورت مصنوعی نیز تولید کنند.

مصرف کنندگان نوک کاکتوس را میجوند یا ان را در اب قرار میدهند تا مایعی را تولید کند.این ماده دمای بدن و ضربان قلب را افزایش میدهد وتاثیرات ان بر بدن شبیه LSD  است.

فن سایکلیدین (PCP):

مصرف کنندگان به راحتی میتوانند این گرد سفید بلورین را با الکل یا اب مخلوط کنند.این ماده باعث میشود که مصرف کنندگان احساس جدایی از محیط و درک خویشتن را تجربه کنند.

این ماده چندین عوارض ناخوشایند دارد نشانه های شبیه اسکیزوفرنی، اختلالات خلقی، از دست دادن حافظه، مشکل تکلم، افسردگی و کاهش وزن. این افرد احساس می‌کنند آنهارا قویترو آسیب ناپذیرتر می‌کند. در مقادیر خوراک زیاد ممکن است دچار حملات صرع شوند. امکان دارد خشونت‌آمیز یا خودکشی‌گرا شوند.

مواد افیونی:

مواد افیونی درد را تسکین میدهند. تعدادی از داروها که به صورت مجاز تجویز می‌شوند در این طبقه قرار دارند مثل مورفین و کدئین.

هروئین: یا دی استیل مرفین

یک داروی ساختگی از مورفین است. هروئین از گل خشخاش، که در مکزیک، آسیا و آمریکای جنوبی رشد می کند، به دست می آید . بعد از اینکه هروئین مصرف می‌شود بدن ان را به مورفین تبدیل می‌کند که بعدا به گیرنده های افیونی واقع در سرتاسر مغز و بدن مخصوصا مناطقی که در پاداش و ادراک درد درگیر هستند می‌چسبند.

این گیرنده ها در ساقه مغز نیز وجود دارد که ساقه مغز حاوی ساختارهایی است که تنفس،فشار خون و براگیختگی را کنترل میکند.

۷۵٪ از مصرف کنندگان دارای مشکلات سلامت روان مانند افسردگی، بیش‌فعالی یا اختلال دوقطبی بودند.

استفاده ازهروئین در هنگام بارداری می‌تواند باعث سقط جنین شود.

\"\"

داروهای آرامبخش و خواب آور:

این داروها برای درمان اختلالات اضطرابی و خواب مفید میباشد.

اثر آرامبخش انها ناشی این است که سطح انتقال دهنده گابا را بالا میبرد که از فعالیت مغز جلوگیری می‌کند. این داروها در ایالات متحده خیلی سو مصرف می‌شود. آنها عبارت‌اند از بنزودیازپین

داروها توان زیادی برای وابستگی دارد.

بنزودیازپین:

بنزودیازپین‌ها در درمان بی‌خوابی، آرامبخش، شل‌کننده عضلانی، اضطراب، حملات پانیک، صرع، محرومیت از الکل، یادزدودگی، خواب‌پریشی و غیره کاربرد دارند. باعث بالا رفتن زمان عکس العمل کاهش سطح هوشیاری و قدرت تعقل می‌شوند بنابراین باید احتیاط لازم هنگام استفاده ازین داروها به عمل اید بخصوص زمانی که شخص با وسایل خطرناکی چون اتومبیل سروکار دارد. 

در بعضی موارد غیرعادی مصرف این داروها ممکن است منجر به طغیان شدید خشم شود.

مواد استنشاقی:

مجموعه گوناگونی از مواد هستند که با تولید بخارهای شیمیایی، تاثیرات روانگردان ایجاد می‌کنند.

چهار طبقه مواد استنشاقی وجود دارد:

حلال های فرار

اسپری ها

گازها 

نیتریت ها (به عنوان افزایش دهنده میل جنسی استفاده میشود).

این بخارها جایگزین هوا در ریه میشود و هیپوکسی (محرومیت از اکسیژن)ایجاد میکند. مهم‌ترین عارضه مواد استنشاقی آسیب مغزی به صورت دمانس (زوال عقل) و اختلال عملکرد مخچه می‌باشد. 

مصرف طولانی مدت غلاف میلین اطراف اکسون را از بین میبرد و به رعشه، اسپاسم های عضلانی و احتمالا صدمه عضلانی دائمی منجر میشود. به صورت معمول افت عملکرد شناختی (حافظه، توجه، تصمیم‌گیری، حل مسئله…)، اختلال در راه رفتن وکاهش هماهنگی حرکات وجود دارد. مطالعات تصویربرداری کاهش توده مغزی و ماده سفید مغز را نشان داده است.

تولوئن: استنشاق مواد حاوی تولوئن باعث اختلال یادگیری، نقص درحافظه دیداری (memoryvisual)، افت عملکرد در آزمون‌های سنجش هوش (تست هوش وکسلر) و اختلال دراجرای عملیات چندمرحله‌ای (function executive) می‌شود. 

غلظت بسیار بالایی لازم است تا تنفس تولوئن منجر به مرگ شود. غلظت‌های کم تا متوسط تولوئن، سبب خستگی، سرگیجه، ضعف، رفتار نامتعادل، نقصان حافظه، بی‌خوابی، کم‌اشتهایی، و کم شدن دید و شنوایی می‌گردد.

درمان:

نكته مهم در درمان اين است كه به فرد معتاد به عنوان يك عضو جامعه كه درحال حاضر نيازمند كمك است نگريسته شود نه مثل يك فرد خاطي مجرم و گناه كار كه مستوجب كيفرو يا دلسوزي است .

شواهد پژوهشی آشکارا اهمیت وراثت را در ایجاد مشکلات جدی مواد تایید می‌کند.

دیسولفیرام دارویی است که بر طبق اصول درمان از راه ایجاد بیزاری به الکل عمل می‌کند. داروی دیگری که در درمان الکل موثر است آکامپروسیت است که با کاهش دادن میل فرد به مشروبخواری انگیزه مصرف الکل را از طریق حالت های روانشناختی منفی تقلیل میکند.

آنهایی که دربزرگسالی دچار اختلال مصرف الکل میشوند سابقه رفتار ضد اجتماعی یا سلوک، رفتارپرخاشگرایانه و مدرسه گریزی داشته اند.آنهایی که سطح بالای حمایت اجتماعی از جانب خانواده داشته اند کمتر احتمال دارد الکل مصرف کنند.

تايج پژوهش بيانگر اين است كه همسران مردان معتاد به هروئين طيف وسيعي از مشـكلات روانی را در ابعاد مختلف تجربه مي‌كنند و در مواجهه با مشكلات رواني نيازمند حمايت رواني و استفاده از مشاوره‌هاي روانشناسان مي‌باشند و از آنجا كه زن نقش مهمي در شكل گيري نظام خانواده دارد، لازم است دسـت انـدركاران بـا آگـاهي كـافي از مشكلات روحي و رواني آنها در ارتباط با پديده اعتياد شوهرشان حمايت لازم را داشته باشند 

همچمبن از آن‌جایی که خانواده سالم زمينه مناسبي براي رشد وشكوفايي اعضاي خـود مخصوصا فرزندان فراهم مي‌كند و در حفظ سلامت جسمي و رواني آنها تأثير فراوانـي دارد ،خانواده ناسالم زمينه را براي ايجـاد اخـتلال وسـوق دادن افراد به سمت بزهكـاري فـراهم مـي‌كنـد و اختلالات مربوط به مواد را تشدید می‌کند.( نشريه علمي پژوهشي دانشگاه علوم پزشكي البرز، دوره 2 ،شماره 3 ،تابستان 1392)

سم زدایی که به صورت پزشکی مقرر شده باشد اولین گام در درمان وابستگی به هروئین است در مدت سم زدایی افراد برای به حداقل رساندن نشانه های ترک داروهایی را دریافت میکنند.

درمان های جایگزین نیکوتین از جمله آدامس نیکوتین و چسب نیکوتین اولین درمان های دارویی تایید شده است.

تحقیقات اثربخشی درمان شناختی-رفتاری را برای دامنه ی وسیعی از مواد تایید کرده است.درمان های انگیزشی موثر است.

از نظر من کمک به درمانجو برای پرورش دادن مهارت های ارتباطی با خانواده و دوستان مناسب  میتواند مفید میباشد.

اثر بخشی گروه درمانی در جلوگیري از عود معتادان تأیید شد.( فاطمه گلستانی 1378)

گیاهان دارویی دارای مواد موثره طبیعی می‌باشند که می توانند با هزینه و عوارض جانبی کم تر در درمان مراحل مختلف اعتیاد موثر باشند. از آن جایی که مطالعات آزمایشگاهی پایه و اساسی برای مطالعات انسانی است، لذا هدف از این مطالعه، مروري برتاثیر گیاهان دارویی در درمان اعتیاد به مورفین در حیوانات آزمایشگاهی می باشد(دوره 4, شماره 5 (1391) طالبی کیاسری)

مطالعات نشان داده که می توان وابستگی به کانابیس را به طور سرپایی با رویکردهای روانی اجتماعی نظیر CBT تدبیر کرد. چرا که حتی در کسانی که قادر به ترک نمی باشند آسیب ها را می توان کاهش داد . داروهای ضدافسردگی برای معالجه وابستگی به کانابیس پیدا شده است. چرا که چه در هنگام مصرف و چه در هنگام ترک تعداد زیادی دچار افسردگی هستند.

 منابع

زمینه روانشناسی هیلگارد مترجم محمد نقی براهنی.

آسیب شناسی روانی ریچارد پی هالجین.

روانشناسی رشد لورابرک.

کاپلان و سادوک 2009.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن