pexels andrea piacquadio 3752834

درد مزمن

درد مزمن و عوامل روانشناختی

درد چیست؟

درد یک احساس ناخوشایند و ناراحت کننده است که اغلب در اثر یک محرک شدید یا آسیب رسان ایجاد می شود در حالی که درد تحت تأثیر محرک ایجاد میشود  اما به عوامل شناختی و عاطفی نیز مرتبط است بنابراین ، محرکهای دردناک مشابه بر اساس زمینه ها و ویژگیهای روانشناختی منجر به تجربیات متفاوتی در بین افراد میشوند. با توجه به اهمیت مؤلفه های شناختی و عاطفی در تجربه درد ، مداخلات روانشناختی مانند روان درمانی می تواند نقش مهمی در توانبخشی و مدیریت درد داشته باشد  ( سوزانا زانینی ، الساندرا ولتولینی ، گایا گرگنانو ، امیلیا فوماگالی و فرانچسکو پاگنینی ، 2018)

درد مزمن چیست؟

درد مزمن شکایتی شایع پزشکی است و برای مطالعه موضوع پیچیده ایی است طبق تحقیقات در زنان نسبت به مردان شیوع بالاتری دارد (برایان سیساپاک، جوردانا سامرما ، اریک جاکوبوشنا ، رنه الگابالویا ، 2018)   درد مزمن اینگونه تعریف شده است “درد آزاردهنده ی مداوم یا دوره ایی با یک سیر یا مدت زمانی که بر عملکرد یا بهزیستی بیمار تأثیر منفی می گذارد .درد هر روز به مدت سه ماه در طی یک دوره شش ماهه وجود دارد” . (ایمی کاتلان فررس ، 2019)  کمر درد و گردن درد از شایع ترین حالات درد مزمن است. مشکلات مزمن کمر و گردن درد بین خانمها ، سالمندان ، افراد چاق و کارمندان دفاتر بیشتر دیده می شود ( زو ییفنگ ، وانگ یان ، چن جیانوا و همکاران،2019)

ارتباط درد مزمن با عوامل روانشناختی چیست؟

. اختلال افسردگی عمده در بیماران مبتلا به درد مزمن حدودا 50٪ شیوع گزارش شده است. (موریس هامو و هان لو و ایپک یالسین،2019). . یافته های ما حاکی از وجود بسترهای مغزی مشترک بین درد مزمن و افسردگی است. (عزتی ، آندره آر. زامیت ، مایکل ال لیپتون ریچارد بی. لیپتون،2019).

در بین مبتلایان به اختلال اضطراب فراگیر ، 61.8٪ حداقل یک بیماری درد مزمن همراه داشتند (برایان سیساپاک و همکاران ، 2018)

درد مزمن در بیماران مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه PTSD) ) یک علامت مکرر و یک عارضه پیچیده در درمان بیماران است. بیماران سردرد ، کمردرد و درد در بازوها و پاها را بیشتر گزارش کردند. (رومچ – اویون السود سی ویندثورست پی. دنکینگر جی،2018)

افکار فاجعه‌آفرین و رضایت زناشویی پایین در بیماران درد مزمن پیش­بینی میشود. افکار فاجعه‌آفرین و رضایت زناشویی پایین خلق افسرده را در بیماران درد مزمن پیش بینی می‌کند( اکبری،دهقانی، حبیبی،1394)

افكار و باورهاي منفی مربوط به درد میتوانند بر هیجانات اثر بگذارند مثلاً اینكه منجر به ترس از درد بیشتر گردند. این

هیجانات نیز میتوانند تأثیر معناداري بر سطح كاركرد و تحمل درد داشته باشند( ویلان ، سیلن، پیترز و هکاران 1999،زیل،لانگ،فیلدز و همکاران 2013).

نتیجه

درمان های روانشناختی و روان درمانی از جمله ذهن آگاهی ، زوج درمانی، آموزش افزایش کیفیت زندگی ، درمان شناختی رفتاری و … میتواند در مدیریت درد بسیار اثر گذار باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن