اختلال اضطراب تعمیم یافته یا عمومی

اختلال اضطراب تعمیم یافته یا عمومی

تعریف

 فرد به طور دائم درباره مسائل ، رویدادها و حتی افراد نگران است. نگرانی در اینجا به معنی فکر کردن دائمی درباره یک موضوع است که باعث مختل کردن زندگی میشود  و در کنار گذاشتن آن ناتوانند. افراد مبتلا به اختلال اضطراب تعمیم یافته نگران موضوعات بسیار مختلف و متعددی می شوند و فرد احساس می کند نمی تواند جلوی این نگرانی و اضطراب را بگیرد .فاجعه انگاری در این افراد زیاد دیده می شود یعنی رویدادها را بزرگتر و فاجعه تر از آنچه که هست برداشت می کنند این اختلال می تواند همراه با عوارض فیزیکی مثل سردرد، لرزش، تنش عضلانی وخستگی باشد و حتی می‌تواند باعث مشکلاتی در خواب بشود .معمولاً فرد بی قرار است نمی تواند حواس خود را متمرکز کند زود رنج می شود و فرد به رنج یا به نابسامانی شدید دچار می شود.

علل اضطراب تعمیم یافته

علت بیولوؤیکی

منظور عوامل زیستی  است یعنی مربوط به قسمت هایی از مغز است از جمله سیستم لیمبیک و لوب پیشانی مخصوصا آمیگدال.شواهدی مولفه ژنتیک را نیز نشان می دهد.

علت روانی یا پسیکولوژیک

سوگیری در پردازش اطلاعات یعنی افراد مبتلا به این اختلال ترجیحا به محرک ها و رویدادهای تهدید آمیز، نگران‌کننده و منفی بیشتر توجه می کنند. باورهای غلط نیز می تواند موثر باشد مثلاً وقتی اتفاق بدی می افتد اگر نگران شوم بهتر می توانم آن را حل کنم .صفات شخصیتی نیز بسیار عامل مهمی است مثلاً کمال گرایی یا شخصیت وسواسی. اعتماد به نفس و عزت نفس نیز در این حیطه قابل بررسی است. و در آخر رویدادهای تروماتیک مسائل اثر گذاری هستند.

علت اجتماعی

 نظیر فقر، تبعیض، مشکلات اقتصادی سیاسی ، جنگ.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن