priscilla du preez 2PfNSkANlXM unsplash

ابراز وجود

افرادي كه خود ابرازي پاييني دارند در باورها، احساسات و عقايدشان حقي براي خود قايل نبوده و اصل شباهت احساسي خود را با ديگران رد مي كنند؛ در پاسخ به اعتراض عليه رفتارهاي نادرست ديگران ناتوانند و خواسته هايشان را نسبت به ديگران كم اهميت مي دانند. ابراز وجود می تواند اعتماد به نفس افراد را تحت تاثیر قرار دهد.

جرات ورزي يا ابراز وجود را مي توان قلب رفتار ميان فردي برشمرد  يا مهارت برقراري ارتباط ميان فردي با توجه به اينكه انسان موجودي اجتماعي است و همواره سعي مي كند تا مهارت هايي جهت تسهيل روابط خود با ديگران كسب نمايد.

بين ابراز وجود و سازگاري فردي- اجتماعي  رابطه اي مثبت و معنادار وجود دارد.

بسیاری از مشکلات روابط و اختلالافات زناشویی فقدان آگاهی از عدم مهارت های اساسی است که یکی از این مهارت ها توانایی ابراز وجود است. البته لازم به ذکر است روش های فرزندپروری در دوران کودکی تاثیر بسزایی بر توانایی ابراز وجود دارد.

مطالب مرتبط:  تست نقاشی

طبق پژوهشی آموزش ابراز وجود بر کاهش اضطراب اجتماعی و همچنین افزایش قاطعیت دانش آموزان موثر است و به صورت کلی ، طبق مرور مطالعات انجام شده، مشخص شد که برخورداری ازمهارتهای قاطعیت وابرازوجود ، راهبردهایی را برای حل تعارضات و توسعه ارتباطات درمحیط های کاری وزندگی فردی فراهم می سازد وباعث ارتقا حس ارزشمندی ، استقلال وشادکامی و به طور کلی سلامت روانی، اجتماعی، عاطفی می شود.

لذا توسعه خدمات آموزشی درزمینه مهارت های زندگی به ویژه مهارت ابرازوجود می تواند به عنوان برنامه تغییر رفتار برای کودکان و  نوجوانان درمحیط های آموزشی مورد استفاده قرار گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا