eye woman pupil lid

اعتماد به نفس


زمانی که در آن از تلاش و پیشروی به سوی اهدافتان دست کشیده اید دقیقا همان نقطه ایی است که در اعتماد به نفستان خلل ایجاد شده است و همان جایی است که خود را باور نکرده اید.

داشتن اعتماد به نفس و خودباوری به این معنا است که شما توانایی خود در مقابله با ترس هایتان را باور دارید و هرگز تسلیم نمی شوید.مطمعنا شما هم داستان انسان هایی که از صفر شروع کرده و به طرز شگفت انگیزی موفق شده اند را شنیده اید. آن ها این باور را در خودشان ایجاد کرده اند که با وجود تمام مشکلات باید به راهم ادامه دهم و به اهدافم برسم.

\"\"

اگر شما هم از آن افرادی هستید که دوست ندارند طعم سختی ها و مشکلات را بچشند باید بگوییم تا رسیدن به اعتماد به نفس واقعی راه سخت و طولانی را در پیش دارید به این دلیل که خودباوری و اعتماد به نفس بر پایه ی اراده و اشتیاق شما برای پذیرفتن سختی های راه و ادامه دادن مسیر است.

اگر منتظر هستید برای شروع کارهایتان اول اعتماد به نفس شگفت انگیزی را تجربه کنید  بدانید این انتظار تا همیشه با شما خواهد بود. اگر برای دوست داشتن خود قید و شرط می گذارید و و تنها زمانی احساس خوبی به خودتان خواهید داشت که کار مشخصی را انجام دهید ضربه ی بزرگی را به خود میزنید. اولین قدم برای. اعتماد به نفس این است که تلاش کنید خودتان را هم اکنون دوست داشته باشید و با احترام با خودتان و ارزش هایتان رفتار کنید.

در قدم بعدی بهتر است اهدافتان را مشخص کنید و هربار یک گام به آن ها نزدیکتر شوید دقیقا همان لحظه ایی که اولین قدم را برای رسیدن به اهدافتان بر میدارید احساس اعتماد به نفس در شما ریشه میکند  و باعث می شود به مسیر اصلی. هدفتان پایبند باشید.

اجازه ندهید کمبود اعتماد به نفس شمارا به انسان تنبلی تبدیل کند اگر تا کنون عدم اعتماد به نفس برای شما سودمند بوده و از ان برای توجیه کارهای خود استفاده می کردید بهتر است این ذهنیت را از خود دور کنید و بدانید این سودمندی های کاذب نه تنها مزیتی برای شما ندارد بلکه بر دیگر جوانب زندگی شما هم تاثیر منفی خواهد گذاشت.

هویت و انواع احساسات

تست ها و ارزیابی ها

انواع اعتماد به نفس و تقویت آنها

اعتماد به نفس رفتاری

یعنی من به توانایی خود در انجام کارها زندگی ام باور دارم.

در تقویت این اعتماد به نفس شما باید در قدم اول باور راسخی به توانایی شروع کارهایتان داشته باشید، بسیاری. افراد فقط رویای انجام کارهایشان را در سر می‌پرورانند اما هیچ گاه برای شروع ان اقدام نمی کنند بهتر است بعد از مشخص شدن هدفتان از کوچکترین گام شروع کنید.

اما قدم بعدی این است که هرچند آهسته ولی با پشتکار و پیوسته به هدفتان نزدیک شوید تلاش کنید هیچ گاه کارهایتان را  نیمه راه رها نکنید و حتما آن ها را به سرانجام برسانید.

قدم اخر برای تقویت اعتماد به نفس رفتاری این است که بپذیرید مشکلات و مسائل کاملا طبیعی هستند و میتوان برای رفع آن ها از دیگران کمک خواست.

بسیاری افراد تنها تا زمانی که همه چیز طبق میل آن ها باشد تلاش می کنند و به محض ایجاد موانع دست از کار بر میدارند و ان را نیمه رها می کنند  بهتر است در این مواقع با خود بگویید این همان مانعی است که منتظرش بودم و باید برای برطرف کردنش تلاش کنم. و اگر نتوانستید خودتان ان را حل کنید از افراد معتمد و حرفه ایی کمک بخواهید.

اعتماد به نفس احساسی

یعنی باور به اینکه شما میتوانید دنیای احساسی خودتان را کنترل کنید متوجه باشید هر لحظه چه احساسی دارید و انتخاب های. احساسی درستی را تجربه کنید.

ویژگیهای خودباوری احساسی

1 تشخيص احساسات

باور به اینکه از احساسات خود آگاهم و هر زمان احساسی در من وجود داشت میتوانم آن را شناسایی کنم.

2 ابراز احساسات

انتقال احساسات به گونه مناسب و همسو با احساس درونی شما به اطرافیانتان باعث بهبود روابط اجتماعی و همچنین دوست داشتن و دوست داشته شدن شما خواهد شد.

3 باور به توانایی برقراری ارتباط

اگر از رفتن به مهمانی، مصاحبه شغلی، یا قرار کاری به این دلیل که نمی دانید چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنید احتمالا در اعتماد به نفستان مشکلی وجود دارد این باور را در خود ایجاد کنید که شما توانایی برقراری ارتباط را به نحو شایسته دارا هستید.

4 باور به توانایی همدلی و تفاهم با دیگران

اگر بتوانید از احساسات ناخوشایند به آسانی بگذرید و آن هارا پشت سر بگذارید و دوباره به عشق و تفاهم و همدلی برسید میتوانید اعتماد به نفس احساسی را در خود تقویت کنید و نگران قربانی شدن احساسی  نباشید و در مقابل امنیت روانی همدلی با دیگران را تقویت کنید.

5 ارزشمندی خود

هیچکس تا به حال در جهان مانند شما نبوده است و هرگز هم نخواهد بود وقتی شما به منحصر به فردی خودتان پی میبرید ناخودآگاه احساس اعتماد به نفس در شما تقویت شده و دیگر سردرگمی عاطفی را تجربه نخواهید کرد.

اعتماد به نفس معنوی

یعنی باور شما به حکمت آفرینش وجهان هستی. هرکجای این جهان و طبیعت که بنگرید مشاهده می کنید همگی به سمت کمال در حرکت هستند  و شما هم بخشی از آن هستید. زمانی که قدم در راه درک و پی بردن حقایق هستی میگذارید اعتماد به نفس معنوی شما رو به افزایش می رود. طبیعت آموزگار قدرتمند و هم اره حاضری است مقداری از وقت خود را در طبیعت بگذرانید تا بی درنگ به سرچشمه الهی خالق پی ببرید هرچه بیشتر به شگفتی اطرافتان توجه کنید درک  اعتماد به نفس معنوی برای شما اسان تر خواهد شد.

\"\"

در پایان فراموش نکنید که

شما هم اکنون هر آنچه برای داشتن یک زندگی عالی لازم است را در وجود خودتان  دارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن