touch gb709034ba 1280

فرزند پروری

  • چگونه والدینی صبور شویم
  • بد رفتاری در کودکان

فرزند پروری

 

فرآیندی که در آن والدین یا مراقبان کودک به صورت هماهنگ و با ثبات در جهت رشد کودک تلاش می‌کنند.

شما به عنوان والد تا چه اندازه با همسر خود در تربیت فرزندتان هماهنگی و ثبات را تجربه میکنید؟ چه معیارهایی برای آن وجود دارد؟

اجازه دهید قبل از پرداختن به مبحث فرزند پروری راجع به نکته ی بسیار مهم که والدین باید در نظر بگیرند اشاره شود.

تصور کنید شما خسته و فرسوده از وظایف خودتان در نقش پدر یا مادر هستید به این ترتیب دیگر وقتی برای رسیدگی به فرزندتان را ندارید و یا در برخورد با او عجول و عصبی رفتار می کنید.

برای جلوگیری از این اتفاق آنچه لازم است شما رعایت کنید برنامه و فعالیت های خود مراقبتی است. که در چند حوزه دسته بندی میشود و به هرکدام باید در طول هفته و حتی در طول روز  پرداخته شود.

فعالیتهای خودمراقبتی والدین

مواردی که شما را به پدر، مادر یا سرپرستی صبور و توانمند تبدیل می کنند:

سلامت جسم : مثال مصرف غذاهای سالم و یا ورزش کردن

رشد شخصی : مثال مطالعه یا فراگرفتن یک مهارت

رابطه با همسر : مثال ابراز علاقه ی صمیمانه

رابطه با خانواده : مثال تلفن زدن و احوالپرسی

هرگاه شما در برنامه روزانه ی خود حتی چند دقیقه را به انجام خود مراقبتی اختصاص دهید متوجه می شوید که آستانه تحملتان در برابر فرزندتان بیشتر شده و در نتیجه تعاملات بهتری با او برقرار خواهید کرد.

برنامه خود مراقبتی را در جدول های روزانه هفتگی و ماهانه برنامه ریزی کنید تا از انجام دادن آنها لذت  بیشتری ببرید.

 

منشاء بدرفتاری در کودک

آنچه در تربیت کودک مهم است این است که بدانید چرا کودکتان بدرفتاری می‌کند.

بر اساس رویکرد آدلر کودکان بدرفتاری میکنند چون می خواهند از طریق آن رفتار نیاز های خود را برطرف کنند که شامل:

جلب توجه

اعمال قدرت

انتقام  و

عاجز جلوه دادن است.

در هر کودک با توجه به بافت خانواده یکی از این شیوه ها غالب تر خواهد بود در ادامه به دلایل ایجاد هرکدام نحوه ی تشخیص و راهکار پرداخته شده است.

تشخیص سبک بدرفتاری کودکان

جلب توجه

هنگامیکه کودک بدرفتاری می کند و والدین عصبانی می شوند , او همچنان با اینکه به عصبانیت والدین آگاه است رفتار خود را ادامه می دهد.

قدرت نمایی

بدرفتاری های او با تهدید همراه است و والدین احساس سرخوردگی می کنند.

انتقام

بدرفتاری کودک احساسات والدین را جریحه دار می کند و باعث آزرده شدن احساسات والدین می شود.

عاجز نشان دادن

بدرفتاری کودک نشان دهنده ی عدم توانایی او در انجام وظایف مربوط به سنش است و  والدین ناتوانی و بیکفایتی در تربیت کودکشان را احساس می کنند.

هویت و انواع احساسات

تست ها و ارزیابی ها

بعد از آن که توانستید علت بد رفتاری را در فرزندتان مشخص کنید با کاوش در احساسات خودتان به عنوان والدین اکنون نوبت آن است که با به کارگیری تکنیک های فرزندپروری مثبت مسیر را برای تربیت همدار تر نمایید فراموش نکنید اسمترار در اجرای تکنیک ها شرط موفقیت شما خواهد بود.

والد‌گری یا فرزند پروری مثبت

بر پنج گام ساده اما بسیار کاربردی تاکید می‌کند:

گام اول

تلاش کنید تا محیط خانه برای فرزندتان جالب و البته امن باشد به نیاز های او در ابعاد جسمی‌، شناختی و روانی در هر سن توجه کنید و بر اساس آنها فعالیت های مناسب فرزندتان را اجرا کنید.

گام دوم

سعی کنید محیط خانه مثبت و آموزنده باشد به این صورت که در برخورد با کودکتان از زبان تحسین استفاده کنید و اتفاقات پیرامونمان را به عنوان فرصت آموزشی برای او در نظر بگیرید از او در موارد مختلف نظرخواهی کنید و چرایی جوابش را دریابید.

گام سوم

به عنوان یک والد در کمال قاطعیت، مهربان رفتار کنید. اجازه دهید فرزندتان متوجه نظم و جدیت شما باشد اما در عین حال انعطاف پذیر هم باشید.

گام چهارم

انتظارات واقع بینانه از کودکتان داشته باشید و متناست با سن او رفتار کنید نیاز های کودکتان و سیر رشدی او رابشناسید تا بر اساس آنها با او رفتار کنید.

گام پنجم

به عنوان والد از خودتان مراقبت کنید.

کودک سالم نزد والد سالم پرورش می یابد.

در ابتدای این بحث نحوی برنامه ریزی خود مراقبتی و چرایی آن برایتان توضیح داده شد.

خود مراقبتی در والدین

 

بعد از فراگیری تکنیک های فرزندپروی مثبت و اجرای آنها در محیط خانه  انتظار می رود که مشکلات تربیتی و بدرفتاری کودکتان تاحدود زیادی برطرف شده باشد اما اگر احساس می کنید علی رقم اجرای تکنیک ها همچنان بدرفتاری ادامه دارد روش های زیر را به کار ببرید.

تغییر رفتار نامطلوب

ابتدا لیستی از تمام مشکلاتی که باشدآنها روبرو هستید و به رفتار فرزندتان مربوط هستند تهیه کنید میتوانید یک هفته زمان برای تهیه لیست قرار دهیدتوجه کتید توقعاتی که دارید داقع بینانه باشد.

بعد از تهیه فهرست مشکلات نیاز است تا رفتار فرزندتان را پیگیری کنید به این صورت که کاملا برای خودتان مشخص کنيد که قبل از اینکه فرزندم ان رفتار را انجام دهد چه اتفاقی افتاد؟

و بعد از انجام آن شما به عنوان والد چه برخوردی داشتید و او چه کرد؟ نیاز است تا شما برای پایش و پیگیری رفتار زمانی حداقل دوهفته ایی را درنطر بگیرید و به طور مستمر پیگیری را انجام دهید و حتما به صورت مکتوب یادداشت کنید.

درمرحله ی بعد نیاز است تا رفتار های نامطلوب فرزندتان را اولویت بندی کنید بر اساس لیست مشکلات و پایش رفتاری مرحله قبل.

آن رفتاری را که میخواهید تغییر دهید را مشخص کرده و بر آن تمرکزکنید.

ابتدا به فرزندتان توضیح دهید چرا رفتار نامناسبی است و رفتار جایگزین آن چه خواهد بود و برای آن پیامد در نظر بگیرید، البته پیامد باید متناسب با رفتار و سن کودکتان باشد.

در طول روزهای آینده هرگاه فرزندتان رفتار مطلوب را انجام داد رفتار او را تحسین کنید لبخند زدن تشکر کردن و تعریف کردن از فرزندتان مصداق تحسین هستند در صورت نیاز می توانید از پاداش هم استفاده کنید اما فراموش نکنید پاداش نباد همیشگی باشد و حتما بعد از رفتار مطلوب داده شود.

و اگر رفتار نامطلوب را تکرار کرد طبق قرار قبلی که با او گذاشته اید اعمال پیامد کنید. قاطعیت همراه با مهربانی را فراموش نکنید.

بعد از اجرای مراحل بالا انتظار می رود در روزهای ابتدایی رفتار کودکتان نه تنها تغییری نکند حتی بدتر هم شود اما به تجربه ثابت شده است که با مداوت و اجرای صحیح دستور العمل بالا نتایج مثبتی را خواهید دید.

تاکید می‌شود در طول اجرای تکنیک تغییر رفتار حتما اصول فرزند پروری مثبت را در نظر داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن